A pikkelysömör a hiperproliferatív (túlzott sejtmegújulás) bőr klasszikus példája. A sejtosztódás sebessége a pikkelysömörös helyeken akár 1000-szer nagyobb, mint egy egészséges embernél.
Az ezerszeresnél nagyobb osztódási ráta karcinómával jár. A pikkelysömörös betegeknél még a nem érintett területeken is kétszeres vagy annál nagyobb a sejtosztódási ráta.
A pikkelysömörhöz gyakran társul ízületi gyulladás (az ízületi gyulladásban az okok is hasonlóak). A test bármely részén – kezeken, fejen, arcon, hajon, törzsön és lábakon – előfordulhat.
Ebben a cikkben közelebbről megvizsgáljuk a pikkelysömör okait, és tovább vizsgáljuk a természetes (otthoni) kezelését, amely magában foglalja az étrendi változtatásokra, gyógynövényekre, táplálékkiegészítőkre, életmódbeli tényezőkre vonatkozó ajánlásokat, valamint régi gyógyítók tanácsait is.
A pikkelysömör befolyásoló tényezői és okai
1) Hiányosan emésztett fehérjék
2) Bélrendszeri toxicitás (baktérium-gomba populáció túlszaporodása)
3) Antibiotikumok gyakori bevétele a múltban
4) Májkárosodás vagy csökkent működés
5) Alkoholfogyasztás
6.) Állati zsírok, cukrok, édességek
7.) Vitaminok, ásványi anyagok, enzimek, antioxidánsok hiánya.
8) Stressz
Az étrendet a pikkelysömör és általában a bőrbetegségek legfontosabb elemének tartják, akár ok-okozati összefüggésről, akár kezelésről beszélünk.
A nyers ételekben, zöldségekben, rostokban gazdag, cukorban, húsokban, finomított szénhidrátokban és telített zsírokban szegény, szigorú diétás kezelés nagyon sikeresnek bizonyult.
A természetes gyógyítás és a táplálkozás megváltoztatásának elvei
Ha akár 200%-kal is növelni szeretné a pikkelysömör sikeres kezelésének esélyét, akkor kövesse a természetes gyógymód alábbi alapelveit:
- Szüntesse meg az ételallergiákat
- összpontosítson a vegetáriánus étrendre (legalább addig, amíg a betegség nem enyhül)
- változtassa meg a telített és az esszenciális zsírok arányát az étrendben
- növelje az antioxidánsokat
- kezdetben gombaellenes diéta ajánlott
Az allergén, penészképző és savképző élelmiszerek kiiktatása legyen az első lépés a diagnózis felállítása után.
Általánosságban elmondható, hogy bármilyen élelmiszer közvetlenül vagy közvetve okozhat és elősegítheti a pikkelysömör kialakulását, de a legnagyobb ellenség a tehéntej és a sajt, a búzaliszt és az abból készült termékek, a sertés- és borjúhús, a paradicsom, a burgonya és más glükózképző ételek.
Tanulmányok kimutatták, hogy a vegetáriánus étrenddel folytatódó rövid távú koplalás a kóros folyamat jelentős csökkenését eredményezte.
A bél mikroflóra módosítása
A kiegyensúlyozatlan bélmikrobióta számos betegséggel összefüggésbe hozható. A tanulmányok egyetértenek abban, hogy a bélmikrobióta módosítása után jelentős klinikai javulás következik be a bőrbetegségekben.
A bélmikrobióta módosítása elsősorban a táplálkozás módosításával, probiotikumokkal való kiegészítéssel és megfelelő ivással érhető el.
Emésztés
A megfelelő emésztés az optimális egészség szerves része. Az emésztési zavarok (diagnosztizáltak vagy sem) vagy a tökéletlen emésztés nagymértékben befolyásolhat számtalan betegséget, köztük a pikkelysömört is.
Nemcsak az a probléma, hogy a megfelelő ételek és táplálékkiegészítők fogyasztása nem sokat ér, ha a bevitt táplálékból származó tápanyagok nem megfelelő lebontása és felszívódása történik, hanem az is, hogy a hiányosan emésztett táplálékmolekulák nem megfelelően szívódhatnak fel.
Hogyan gyógyítható a pajzsmirigy
Mivel sok beteg szenved az emésztési tényezők, így elsősorban az emésztőenzimek és a sósav hiányától, a hiányos emésztés a pikkelysömör gyakori oka.
Az enzimekkel való kiegészítés ízületi gyulladás esetén feltétlenül szükséges.
Az enzimek pikkelysömörre gyakorolt pozitív hatása mellett a kiegészítés más betegségekben is elengedhetetlen.
Bromelain
A bromelain szó alatt az ananász enzimkivonatát értjük.
A bromelain-t mint terápiás szert 1957 óta tanulmányozzák, azóta több mint 200 tudományos közleményben írták le terápiás alkalmazását, többek között a gyulladásos és gombásodási folyamatok elnyomását.
Paraziták az emésztőrendszerben
Egy másik feltétlen elem a kórokozók túlszaporodása az emésztőrendszerben, általában az élesztőgomba Candida albicans – candidiasis. Az iparosodott országokban a legtöbb ember szenved ettől a túlszaporodástól, ki jobban, ki kevésbé, és sokan nem is tudnak róla.
A szigorú gombaellenes diéta és a gombaellenes készítményekkel való kiegészítés elengedhetetlen.
Az egyéb tényezőkre időhiány miatt nem tudok kitérni. Ezért csak azt említem meg, hogy az állati fehérjéket és zsírokat (különösen a sertés- és marhahúst, a tehéntejet és a sajtot) feltétlenül ki kell iktatni az étrendből.
A friss hal azonban erősen ajánlott. Az egészségtelen zsírokat helyettesítsük esszenciális zsírsavakkal, például Omega3-mal (friss hal, lenmagolaj).
TDP ásványi lámpa
Ez egy 1979-ben feltalált kínai találmány. Azóta 36 egyetem, 41 tudományos intézet, több mint 250 kórház és közel 3000 orvos vett részt a tesztelésében és kipróbálásában.
Nagyon jó eredményeket mutatott ki az ízületi gyulladás, bőrbetegségek és sok más egészségügyi probléma kezelésében. Ez a termék több védjeggyel is rendelkezik.
A TDP lámpa egy speciális, 33 alapelemből álló ásványi lemez felmelegítésének elvén működik.
A lemezt körülbelül 465 Celsius-fokra melegítik, majd újra kisfrekvenciás infravörös sugárzást bocsát ki, amely jótékony hatással van a sejtekre és azok regenerációs képességeire.
Következtetés:
Amire szüksége van:
- Napozás !!!
- Tengeri sófürdők, lehetőleg holt-tengeri sóban, még jobb a Holt-tengerben.
- Gombaellenes teák (menta, orbáncfű, echinacea stb.) naponta 2-szer.
- Sport, testmozgás és elegendő pihenés
- A stressz elkerülése, mentális jólét
- Sok fokhagyma fogyasztása
- Teljes étrendmódosítás – anti-candida diéta
Felszíni kezelés
- Aloe vera jó minőségű és nem kémiailag tartósított gélekkel
- Kókuszolaj, nem kémiailag tartósított (gombaellenes)
- neem olaj
- kamilla főzet
- Kolloid ezüst