A legfontosabb szerv.
A pajzsmirigy patkó alakú szerv, amely két oldalsó lebenyből, a jobb és a bal lebenyből áll, amelyek alul egy keskeny isthmusszal kapcsolódnak egymáshoz.
Mindkét pillangó alakú lebeny a nyak elülső részén helyezkedik el. A pajzsmirigy felelős a normális emberi növekedéshez és fejlődéshez nélkülözhetetlen hormonok termeléséért.
A pajzsmirigyhormonokat gyakran nevezik alapvető anyagcsere-hormonoknak.
A leggyakoribb pajzsmirigybetegségeket a pajzsmirigy működésének rendellenessége, azaz a hormontermelés zavara (pajzsmirigy túlműködés vagy pajzsmirigy alulműködés) határozza meg.
A pajzsmirigy alulműködést leggyakrabban autoimmun pajzsmirigygyulladás (thyreoiditis Χashimoto) okozza. Ez egy autoimmun pajzsmirigybetegség, amelyet a mirigy sejtjei elleni specifikus antitestek jelenléte jellemez a szervezetben. Leggyakoribb 40 és 60 éves kor között, főként nőknél.
Bár léteznek gyógyszerek erre a betegségre, sok múlik Önön.
Hogyan tartsa egészségesen a pajzsmirigyét:
Fogyasszon szelénben gazdag ételeket: a brazil dió, a kagyló, a tojás, a napraforgómag és a fokhagyma hozzájárul az egészséges anyagcseréhez. Az élelmiszerek szeléntartalma a talajtól függ. A szelénhiányt a szervezetben vérvizsgálatokkal állapítják meg.
Az egészséges pajzsmirigyműködéshez elegendő jódra is szükség van, amely egy olyan nyomelem, amelyet a szervezet a hormonok előállításához használ fel. Fogyasszon jódtartalmú élelmiszereket, például tengeri algát, tengeri halat, ananászt, jódozott sót, spenótot és salátát.
Tartózkodjon a golyvaindukáló ételektől és a nem erjesztett szójatermékektől. Ezek hozzájárulnak a pajzsmirigy alulműködés kialakulásához.
A stressz szintén negatív hatással van a pajzsmirigyhormonokra, és autoimmun reakciót okozhat. Használjon természetes módszereket a stressz leküzdésére: meditáció, jóga, meleg fürdő, testmozgás, olvasás és relaxáció.
A túlzott fluorid és bróm szintén káros a pajzsmirigyre.
Legyen különösen óvatos, ha gluténérzékeny. A kutatások szerint a gluténbetegség (cöliákia) hozzájárulhat az autoimmun betegségek kialakulásához.
Ha lehetséges, tartózkodjon a cukortól, koffeintől, finomított élelmiszerektől, tartósítószerektől, adalékanyagoktól és szintetikus színezékektől.
Számos tanulmány azt is kimutatta, hogy a kókuszolaj jót tesz a lassú pajzsmirigy stimulálásának.
Figyeljen oda az étrendjére – és legyen egészséges!
Reméljük, a cikk elnyerte a tetszésed és nem felejted el, hogy megoszd a barátaiddal és családtagjaiddal is. Köszönjük.