Általában részt vesznek a fotoszintézisben, fontosak, mert védik a klorofillt az oxidációtól, és részt vesznek a fény elnyelésében is a fotoszintézis során. A karotinoidok zsírban oldódnak és felhalmozódnak egyes állati szövetekben. Ezek felelősek a lazac húsának narancssárga színéért.
Az egyes növényekben található karotinoidok majdnem olyan hatékonyak, mint a gyógyszerek: pozitívan hatnak az immunrendszerre és képesek felvenni a harcot a szabad gyökökkel. Ma már mintegy 650 különböző karotinoidot ismerünk, amelyek közül körülbelül 50 képes az emberben A-vitaminná átalakulni.
A növényi anyagok a gyógyszerekhez hasonló hatással rendelkeznek. Erősíthetik az immunrendszert, megvédhetik a sejteket a rákos toxinoktól, elősegíthetik az öngyógyítást és aktiválhatják a szervezet javító mechanizmusait.
A karotinoidokat kémiai szerkezetüktől függően oxigénmentes (karotinok) és oxigéntartalmú (xantofillok) növényi anyagokra osztják. A karotinok a narancssárga, sárga vagy piros gyümölcsökben és zöldségekben találhatók. Jó hőállósággal rendelkeznek, és általában a főtt ételekben jobban hozzáférhetők az emberi szervezet számára, mint a nyers ételekben. Legnagyobb mennyiségben a külső levelekben vagy a héjban fordulnak elő. A xantofillok főként a zöld leveles zöldségekben találhatók, de körülbelül 50 százalékuk hő hatására elveszik. Általában csak az alfa- és béta-karotin játszik szerepet a táplálkozásban. A karotinoidok megfelelő bevitelének biztosításához az ajánlott napi öt adag gyümölcs és zöldség fogyasztása szükséges, mivel a zöldségek több hatóanyagot tartalmaznak, mint a gyümölcsök.
Reméljük, a cikk elnyerte a tetszését és nem felejti el, hogy megossza a barátaival és családtagjaival is. Köszönjük.