Blogolunk / Egészség

7 étel, amely segíthet a cukorbetegségben. Ki gondolta volna!

Ha cukorbeteg, nehéz lehet betartani az egészséges étrendet. A zöldségekben, gyümölcsökben és egészséges fehérjékben gazdag étrend azonban jelentős előnyökkel járhat a cukorbetegek számára. Íme néhány étel, amely segíthet a vércukorszint szabályozásában.

7 étel, amely segíthet a cukorbetegségben

Étcsokoládé

Talán ellentmondásosnak tűnhet, de a csokoládé flavonoidokban gazdag élelmiszer.

De nem minden csokoládé egyforma. Egy 2008-as koppenhágai tanulmányban azt találták, hogy azoknál, akik étcsokoládét fogyasztottak, inert tendencia kezdett megfigyelhetővé válni. Kevesebbet kezdtek enni, jelentősen csökkent az édes, sós és zsíros ételek iránti sóvárgásuk. És mindezt azokhoz az alanyokhoz képest, akik tejcsokoládét ettek, amelynek összetételében lényegesen kevesebb flavonoid található.

Az étcsokoládé az önkéntesek által ugyanazon a napon elfogyasztott pizza mennyiségét is 15 százalékkal csökkentette.

Érdemes azonban megjegyezni, hogy a sok csokoládé fogyasztása éppen ellenkező hatást válthat ki, mivel magas a cukortartalma.

Leveles zöldségek

A leveles zöldek segíthetnek a cukorbetegségben. A kutatások szerint a leveles zöldségek rendkívül táplálóak és alacsony kalóriatartalmúak. Emellett nagyon kevés bennük a könnyen emészthető szénhidrát, amely megemeli a vércukorszintet.

A rukkola, a spenót, a római káposzta, a kínai káposzta, a jéghegy és más zöldfajták a legjobb C-vitamin-források közé tartoznak. Fogyasztásuk tehát nagyon jót tesz az egészségnek.

Egy tanulmányban az amerikai National Library of Medicine szerint a C-vitamin-bevitel növelése csökkentette a gyulladásos markerek és az éhgyomri vércukorszintet a II. típusú cukorbetegségben szenvedőknél, valamint a magas vérnyomást.

Érdemes azt is megjegyezni, hogy a leveles zöldek gazdagok olyan oxidánsokban, mint a lutein és a zeaxantin. Ezek rendkívül hasznosak a látás szempontjából, és segítenek megelőzni a szürkehályog degeneráció sárgafolt megjelenését. A szemre nagyon nagy hatással van a cukorbetegség, és a szövődmények igen gyakoriak. Ezért fontos, hogy különböző leveles zöldeket vezessünk be az étrendünkbe.

Dió

A diófélék egy másik nagyszerű kiegészítői az étrendjének. A halakhoz hasonlóan a diófélék is tartalmaznak egészséges zsírsavakat, amelyek segítenek megőrizni a szív egészségét.

A dió különösen gazdag az alfa-liponsavnak (ALA) nevezett omega-3 zsírsavakban. A többi omega-3 zsírsavhoz hasonlóan az ALA is fontos a szív egészsége szempontjából. A cukorbetegeknél nagyobb lehet a szívbetegség vagy a stroke kockázata, ezért fontos, hogy ezeket a zsírsavakat táplálékból szerezzük be. Adhat egy marék diót a reggelijéhez vagy salátájához.

Fahéj

A fahéj egy világhírű aromás fűszer, amelyet különböző pékárukban, desszertekben és italokban használnak. Jelentős mennyiségben tartalmaz ugyanilyen antioxidánsokat. Köztudott, hogy a fahéj tökéletesen szabályozza a vérben lévő cukor mennyiségét. A cukorbetegség hosszú távú kontrollját általában a hemoglobin A1c mérésével határozzák meg, amely az átlagos vércukorszintjét tükrözi két-három hónap alatt.

Zsíros halak

A zsíros hal egészséges kiegészítője minden étrendnek. Fontos omega-3 zsírsavakat tartalmaz, az eikozapentaénsavat (EPA) és a dokozahexaénsavat (DHA).

Az embereknek szükségük van bizonyos mennyiségű egészséges zsiradékra ahhoz, hogy szervezetük működőképes, szívük és agyuk egészséges maradjon. A többszörösen telítetlen és egyszeresen telítetlen zsírokban gazdag étrend javíthatja a cukorbetegek vércukor- és lipidszabályozását.

Bizonyos halak mind a többszörösen telítetlen, mind az egyszeresen telítetlen zsírok gazdag forrásai. Ezek közé tartozik a lazac, a makréla, a szardínia, az albacore tonhal és a pisztráng.

Babok

A bab növényi fehérjeforrás, és az étvágyat csillapíthatja, mivel segíthet az embereknek csökkenteni a szénhidrátbevitelt. A babnak alacsony a GI-je (glikémiás indexe) is, és jobban szabályozza a vércukorszintet, mint sok más keményítőtartalmú élelmiszer.

Ezenkívül a bab segíthet az embereknek a vércukorszint szabályozásában. Összetett szénhidrátok, így a szervezet lassabban emészti meg őket, mint más szénhidrátokat. A babfogyasztás segít a fogyásban, valamint a vérnyomás és a koleszterinszint szabályozásában is.

Gyümölcsök

A gyümölcsök szénhidrátokat, vitaminokat, ásványi anyagokat és rostokat tartalmaznak. Természetes édes ízük van, de valójában alacsony glikémiás indexük(GI) van, bár nem mindegyiknek. A gyümölcsök fogyasztása előtt a legjobb, ha megismerkedik a GI-jükkel.

A nyers, feldolgozatlan gyümölcsök hatékonyabbak, mint a gyümölcskonzervek, gyümölcslevek vagy turmixok. Tartsa ezt szem előtt, amikor kiválasztja, hogy mit egyen.

Reméljük, a cikk elnyerte a tetszését és nem felejti el, hogy megossza a barátaival és családtagjaival is. Köszönjük.

Facebook Hozzászólások
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial