Az epehólyag az emberi test egy igazán csodálatos szerve! Rengeteg funkciót lát el a szervezetben, de a legismertebbek az epe termelése, felhalmozása és kiválasztása az emésztőrendszerben.
Ennek megfelelően az epehajtó gyógynövények hatása különböző: serkentik az epe termelését abban az esetben, ha annak mennyisége nem elegendő (kolineszkretikumok), és segítik az epe eltávolítását a hólyagból abban az esetben, ha ez a folyamat komplikációkkal jár (kolokinetikumok).
Érdemes megemlíteni, hogy az epekőbetegségben szenvedő személyeknél az epehajtó növények használata óvatosan alkalmazható, mivel az aktív epe kiáramlása miatt az epekő elmozdulhat. Terhes és szoptató nőknek szánt epehajtó gyógyszereket is csak orvosi javaslatra lehet szedni.
Milyen gyógynövényeknek van epehajtó hatása? Sok van belőlük, és szinte mindenütt jelen vannak: százszorszép, gyermekláncfű, körömvirág, búzavirág, tejfű, elekampusz, gyöngyvirág, cickafarkfű, magyalka és hegyi kőris.
Ezenkívül néhány meglehetősen gyakori élelmiszer is használható epehajtó gyógymódként: tökmag, céklalé, áfonya, fekete ribizli, kukorica, fehér káposzta, mustár és torma.
Gyakran epehajtóként használják a gyógynövények keverékeit, amelyek kombinációban a legnagyobb hatást fejtik ki.
Íme néhány recept ilyen alkalmakra:
Keverje össze az immortelle virágokat, a mályvacukrot, a kamillát és a tőzegáfonya levelét 2:2:1:1 arányban (tömeg szerint). 2 evőkanálnyit forrázzunk fel fél liter vízben. Naponta háromszor fél csészényit vegyen be meleg állapotban. Az elkészített főzetet hűtőben kell tárolni.
A menta, az immortelle virágai, a hajdina és a koriandermagok egy másik jól ismert epehajtó keverékben szerepelnek. 15 percig melegítsünk egy evőkanálnyi gyógynövénykeveréket egy pohár forró vízben. Vegyen be 100 grammot naponta háromszor fél órával étkezés előtt.
Egy másik epehajtó keverék cickafarkból, immortellavirágból, mentából és koriandermagból áll. Ebből a keverékből szintén 1 evőkanálnyit használjon 200 ml forró vízhez, és legalább 15 percig áztassa. Étkezések előtt 0,5 csészényit – összesen 300 ml-t naponta.
Az áfonya, a körömvirág, a kamilla, a menta és a cickafark nagyon népszerű epehajtó keveréket alkot. Ugyanúgy készül, mint az előző változatok, de igény szerint nagyobb adagban, napi 1,5-3 csészével fogyasztható.
A jó szakember által végzett zsigeri masszázs szintén nagyon jó módszer a máj és az epehólyag állapotának javítására.
Természetesen a megelőzés nagyon fontos. Az egészséges táplálkozás, amely nem terheli a gyomor-bél traktust túlzottan zsíros ételekkel, és az ésszerű testmozgás mind előfeltétele az egészséges epehólyagnak és az egész szervezetnek.
Reméljük, a cikk elnyerte a tetszésed és nem felejted el, hogy megoszd a barátaiddal és családtagjaiddal is. Köszönjük.