Egészség

Mi köze a samponoknak és a fogkrémeknek a rákhoz, az autizmushoz és a felnövekvő gyerekekhez?

A Kaliforniai Egyetem (Berkeley) új kutatása szerint számos gyakori sampon, szappan és fogkrém tele van endokrin károsító vegyi anyagokkal (EDC) és a fejlődő gyermekek hormonháztartását károsító anyagokkal.

A tanulmány megállapította, hogy az ezeknek az EDC-knek való kitettség következtében a fiatal lányok a normálisnál sokkal korábban érik el a pubertáskort. Továbbá azt is megállapította, hogy a fiatal fiúknál hasonlóan csökken a tesztoszteronszint a szennyezett termékek puszta használata miatt.

A tanulmány megállapította, hogy

A Human Reproduction című folyóiratban közzétett tanulmányt a salinói Center for Maternal and Child Health Assessment of Salinas (CHAMACOS) által gyűjtött adatokból állították össze, amely 338 gyermeket követett a születés előtti időszaktól a pubertáskorig, hogy felmérje a különböző környezeti hatások hatását.

Megállapították, hogy az elmúlt 20 évben a gyermekek pubertáskorának átlagos ideje csökkent.

A fő bűnösök pedig a testápolási termékek, amelyek olyan vegyi anyagokat tartalmaznak, amelyekről ismert, hogy zavarják a hormonok normális működését.

A testápolási termékekben található vegyi anyagok petefészekrákot okoznak a lányoknál és hererákot a fiúknál

Míg a lányok átlagos pubertáskora általában 11 éves kor körül van, a testápolási termékekben található vegyi anyagoknak való kitettség ezt a korszakot nyolcéves kor körülre tolja – vagy még korábbra is.

A kutatók ezt a negatív jelenséget „koraérett” pubertásként írják le, amely köztudottan szociális problémákat okoz, és növeli a kockázatos viselkedés valószínűségét a fiatal lányoknál.

Az ezt okozó vegyi anyagok közé tartoznak a ftalátok, a parabének és a fenolok, három, a testápolási termékekben gyakran előforduló vegyi anyag, amelyekről ismert, hogy az emberi szervezetben hormonokat utánoznak.

Az ilyen vegyi anyagokat tartalmazó termékeik a bőrre kenve vagy szájon át alkalmazva felszívódhatnak a szervezetbe, ami mindkét nemnél korai felnőtté válást okozhat.

Az EDC-ket a gyermekek autizmusával is összefüggésbe hozzák

Mint már említettük, az EDC vegyi anyagok egy másik elterjedt, a normális gyermekkori fejlődést zavaró jelenséggel is összefüggésbe hozhatók: az autizmussal.

Az ország legjobb iskoláinak kutatói 175 terhes nő vér- és vizeletmintáit vizsgálták meg, és öt éven keresztül követték őket.

Azt találták, hogy az EDC-knek való születés előtti expozíciójuk megnövelte az autista viselkedési jegyek előfordulását gyermekeiknél, a méhen belül kezdődően és a korai gyermekkorban folytatódva.

Megdöbbentő módon a kutatók átlagosan 44 különböző EDC-t mutattak ki a terhes nők mindegyikében, ami rávilágított arra, hogy ezek a vegyi anyagok milyen mértékben vannak jelen a fogyasztói ápolószerekben és a környezetben is.

Következtetés

„Miközben az autizmus aránya 2002 és 2012 között 78 százalékkal nőtt, úgy tűnik, az emberek nem fordítanak túl nagy figyelmet arra, hogy ezek a vegyi anyagok milyen hatással vannak az emberi szervezetre, különösen a fejlődő agyra” – magyarázta, L. J. Devon.

Mivel a fiúknál négyszer nagyobb valószínűséggel alakul ki autista viselkedés, mint a lányoknál, a tudósok egyetértenek abban, hogy a környezetben található vegyi anyagok károsítanak több fontos hormont, amelyekről ismert, hogy hatással vannak a fejlődő férfi agyra.

Reméljük, a cikk elnyerte a tetszését és nem felejti el, hogy megossza a barátaival és családtagjaival is. Köszönjük.

Facebook Hozzászólások
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial