A Na-glutamát gyökerei Japánba nyúlnak vissza. A japánok évezredeken át használták a tápanyagokban gazdag tengeri algát ízfokozóként, amíg Dr. Kikunae Ikeda 1908-ban sikeresen izolált egy ízfokozót a tengeri algából.
Ez a glutamát volt. Dr. Ikeda ezután céget alapított, hogy Na-glutamát néven értékesítse az anyagot.
Idővel ez a színtelen, szagtalan, gyorsan oldódó kristályos por, amely állítólag „feljavítja” az íztelen ételeket, eljutott a nyugati világba.
Az élelmiszeripar megragadta a nagy lehetőséget, és komolyabb vizsgálatok nélkül kezdte el kiaknázni a költségek jelentős csökkentésének reményében.
Az 1970-es években, amikor a gyorséttermek kezdtek teret nyerni a piacon, a nátrium-glutamát felhasználása az élelmiszerekben drasztikusan növekedni kezdett.
Ma már szinte mindenben megtalálható. Az anyag nagy mennyiségben van jelen a legtöbb feldolgozott élelmiszerben és a gyorsételek több mint 90%-ában.
Levesporok, leveskockák, szószok, konzervek, fűszerkeverékek, fűszersók, fagyasztott készételek, hot dogok, felvágottak, kolbászok, szójatermékek, üdítőitalok, burgonyaszirmok, snack ételek stb. mind tartalmazzák jelentős mennyiségben.
Ráadásul függővé tesz bizonyos ételek fogyasztása iránt.
Nem véletlen, hogy sok gyerek nem szereti a természetes ízű zöldségeket és gyümölcsöket, annyira megszokták, hogy ez az ízfokozó jelen van az ételekben.
Ezt a függőséget erősítik a média által sugárzott reklámokban szereplő ízletes ételek, a „gondosan válogatott összetevőkkel, az íz varázsával, az íz kifinomultságával”.
Mi ez az egész?
A na-glutamát egy idegméreg. Elpusztítja az agysejteket és többek között az agyalapi mirigy által irányított funkciókat.
A következő tüneteket okozhatja: migrén, fejfájás, hányinger, hányás, hasmenés, asztmás rohamok, egyensúlyzavarok, mellkasi fájdalmak, erős szívverés, gyermekeknél viselkedési zavarok.
Allergiás tünetek is jelentkezhetnek: bőrpír, orrfolyás, kiütések.
Az egyéni érzékenységnek megfelelően, valakinél a legkisebb mennyiség is azonnali reakciót vált ki, valakinél csendben, a felszín alatt hat.
A gyermekek a legveszélyeztetettebbek, mert náluk könnyebben jut be az agyba.
A legújabb kutatások szerint a Na-glutamát nemcsak allergiát, hanem idegrendszeri elváltozásokat, például Parkinson- vagy Alzheimer-kórt is okoz.
A glutamát egy gerjesztő aminosav, amely az agy neuronjai közötti információátvitelben játszik szerepet.
Ma már a leggyakoribb daganattípusok: az emlő-, a prosztata-, a bőr-, a vastagbél-, a tüdő-, a petefészek-, valamint a fej- és nyakrákról ismert, hogy rendelkeznek glutamátreceptorokkal.
Ha ezek a daganatok sok glutamátot választanak ki, sokkal gyorsabban növekednek és terjednek, és zavarják a normális gyógyulási folyamatot.
Vigyázzunk arra, hogy mit eszünk!