Ha ennek a pornak a vizes oldatát vagy infúzióját veszi be, megszabadulhat számos fertőzéstől és erősítheti az immunitását. A gránátalma héjpor vizes oldata igazi csodaszer számos betegségre.
Tudja meg, hogyan kell elkészíteni.
A gránátalma héjának egyéb egészségügyi előnyei.
Ismeretes, hogy Hippokratész ezzel a vízzel kezelte a vágott és szúrt sebeket. A sebre tiszta, szárított gránátalma héját tettek, vízzel átitatott ruhát helyeztek rá. Ezt a ruhát nedvesen tartották, amíg a seb be nem gyógyult.
A gránátalma héja az egyik leggazdagabb C-vitamin forrás. Alkalmas mindenféle vérzés elállítására és az aranyér kezelésére – 8 g szárított héjpor (kb. egy teáskanál) szobahőmérsékletű vízzel pasztává hígítva.
Köhögő gyermekek esetében hagyhatja, hogy egy normál szárított héjat tartson a szájába.
A gránátalma héjkivonatot a hajhullás elleni küzdelemre és a korpásodás megelőzésére használják.
Az őrölt gránátalma héja rózsavízzel kombinálva jó a pattanásokra, és fiatalítja a testet.
Adjunk a gránátalma héjporhoz egyenlő arányban borsmentát, gyömbért és köménymagot, és forrázzuk le, hogy gyomor-bélrendszeri problémákra gyógyító teát készítsünk belőle. Segít az emésztési zavarok és a bélmozgási zavarok esetén tisztítja a vesét és a májat, megszabadít a parazitáktól. Adjunk hozzá 1 teáskanál port, egy pohár vízhez, forraljuk fel, és tartsuk a tűzön egy percig. Vegyük le a tűzről, és hagyjuk 5 percig ázni. Szűrjük le a teát, és adjunk hozzá mézet.
Hogyan készítsünk gránátalma port?
Távolítsa el a gránátalma héjának belső, fehér részét – ez keserű, és nem alkalmas a mi céljainkra. De ne siessük el a kidobását. A következőkben elmondom, hogy miért. Szárítsa a héjat a napon vagy gyümölcs- és zöldségszárítóban. Húsdarálóban vagy mozsárban őröljük porrá. Tegye fényálló edénybe (pl. sötét üvegbe), és tartsa hűvös helyen.
Ez a házi készítésű por kiváló béta-karotin, kálium, foszfor és kalcium forrás. Emellett 16,5 % polifenolt és 5,35 % ásványi anyagot tartalmaz.
Most térjünk vissza a gránátalma héjának belsejéhez – a fehér hártyákhoz, amelyek belülről kapcsolódnak a héjhoz. Az indiai orvosok megfázás kezelésére használják. Egyszerűen megeheti őket, vagy megszáríthatja őket, és köhögés és láz esetén teához adhatja.
Reméljük, a cikk elnyerte a tetszésed és nem felejted el, hogy megoszd a barátaiddal és családtagjaiddal is. Köszönjük.