Mindig is úgy gondoltam, hogy az olívaolaj az egyik legegészségesebb élelmiszer. És annak ellenére, hogy elég drága, salátaöntetekhez és meleg ételekhez egyaránt használtam. De kiderült, hogy egy olyan állati eredetű termék, mint a sertészsír, könnyen túltesz az olívaolajon.
A napraforgóolaj veszélyei
Azt, hogy a disznózsír egészségesebb lehet, mint az olívaolaj, a De Montfort Egyetem brit tudósai állapították meg. Számos tanulmányt végeztek a növényi olajok emberi szervezetre gyakorolt hatásairól.
A kutatók megállapították, hogy bár a termék előnyei jól ismertek, az olyan olajokkal való főzés, mint az olívaolaj, a kukoricaolaj és a napraforgóolaj, nem egészséges.
A tudósok arra a következtetésre jutottak, hogy a növényi olaj csak nyersen rendkívül hasznos. Sütéskor aldehidek keletkeznek belőle – olyan anyagok, amelyek káros hatással vannak a szervezetünkre.
A tanulmány szerzői egy szemléletes példát hoznak: állításuk szerint a növényi olajokban (napraforgó, kukorica, olíva) főzött halak 200-szor több aldehidet tartalmaznak, mint amennyit a biztonsági előírások megengednek.
A mérgező aldehidek fogyasztása vagy e mérgező vegyületek belélegzése a rák és a különböző szívbetegségek fokozott kockázatához vezethet.
Talán a legjobb dolog, amit az egészségéért tehet, ha lemond a napraforgóolajról. Brit kutatók szerint jobb, ha sertészsírt vagy vajat használunk főzéshez.
Ezt a következtetést alátámasztják a különböző étkezési zsírok hevítésekor felszabaduló vegyi anyagok összetételéről szóló 20 éves tanulmány eredményei.
A sertészsír egyszeresen telítetlen zsírsavakat tartalmaz, amelyek melegítéskor nem bocsátanak ki mérgező anyagokat.
A sertészsír többszörösen telítetlen arachidonsavat tartalmaz, amely számos jótékony tulajdonsággal rendelkezik: pozitív hatással van az agyra, a vesékre, a szívre, valamint eltávolítja a vérből a káros koleszterint.
Ezenkívül gazdag A-, D-, E- és karotin-vitaminban. Ez a buborék segít az immunrendszer támogatásában és javítja a szervezet általános erőnlétét, különösen a hideg évszakban.
Sokan tudják, hogy nem szabad újra melegíteni az olyan ételt, amelyet korábban olajjal sütöttek. A tudósok szerint a régi olajban újramelegített ételek káros anyagokat tartalmaznak, amelyek a zsírsavak bomlásából származnak.
Ezek egy része a gőzzel együtt távozik, de nagy részük még az ételben marad. Ezek az aldehidek okozhatják a rosszindulatú daganatokat, valamint az Alzheimer- és Parkinson-kórt.
Ezért a brit tudósok azt tanácsolják, hogy a magas hőfokon főzött ételekhez használjunk zsírt és szalonnát.
Reméljük, a cikk elnyerte a tetszését és nem felejti el, hogy megossza a barátaival és családtagjaival is. Köszönjük.