A gyermekláncfű, pongyola pitypang és sok más néven is ismert növény, szinte mindenütt fellelhető, bármely éghajlat alatt és talajban képes nőni, ezért rendkívül gazdaságos. A kertészek gyomnövényként tartják számon, a gasztronómiában, zsenge leveleiből és virágjából salátát készítenek. A természetgyógyászatban pedig sokoldalúan alkalmazzák betegségek kezelésére, mivel az egész növény, a gyökerétől a virágjáig nagyon jó élettani hatásokkal bír az összes szervünkre. Rendkívül magas a kálium tartalma, a káposzta után a pitypangban található a legtöbb. A levelei pedig C-, A- és B-vitaminok forrása, a gyökere szaponint tartalmaz.
Az egyik legegyszerűbb, házilag is elkészíthető formája a tea. Megvehetjük készen a szárított teanövényt vagy szennyeződésmentes helyről szedjük pitypangot és mosás nélkül tisztítsuk meg, szabadítsuk meg szárától, leveleit és virágját száraz helyen 2-3 napig szárítsuk.
A pitypang tea egyik ismert tulajdonsága, hogy javítja az emésztést, a bél és májműködési funkciókat, megszünteti a haspuffadást és természetes vízhajtó tulajdonságú. Aki sok vizeletet ürít sok káliumot is veszít, miután magas a kálium tartalma, így kedvezőbb más vízhajtókkal szemben.
Vesebetegség esetén viszont kérje kezelőorvosa véleményét!
Hogyan készítsünk pitypang teát?
Készíthetjük natúr változatban és 6-8 hétig kortyoljuk kúra szerűen, reggel és este fogyasztva. 2 evőkanál szárított növényt öntsünk fel 2,5 dl hideg vízzel egy kis forraló edényben, majd kevergetve melegítsük fel, de ne forraljuk. Miután felmelegítettük, fedjük le és hagyjuk állni 10 percig. Ezután leszűrve fogyasztható.
Haspuffadásra és emésztés javításra az alábbi receptet ajánljuk. Elkészítése és fogyasztása a fentiek szerint.
Hozzávalók:
- 750 Ml tiszta vizet
- 3 evőkanál szárított pitypang
- ízlés szerint fahéj és méz
- 1/4 teáskanál gyömbér por
- 1/2 teáskanál fekete bors
Reméljük, a cikk elnyerte a tetszésed és nem felejted el, hogy megoszd a barátaiddal és családtagjaiddal is. Köszönjük.