Az időszakos böjt az utóbbi években nagyon népszerűvé vált, és sokan olyan eredményeket értek el, amelyeket korábban nem tudtak elérni. Ha ki szeretné próbálni, készüljön fel arra, hogy több mint fél napig böjtöl, és a fennmaradó órákban megfelelő mennyiségű ételt fogyaszt. Ez elég őrülten hangzik, és a legtöbben azt mondhatják, hogy csak szórakozik az egészségével, és kockáztatja az anyagcsere összeomlását. A valóságban azonban ez egy olyan módszer, amely igazán jó eredményeket hozhat, különösen a férfiak számára. Sőt, még számos egészségügyi előnnyel is járhat.
Javítja a szív- és érrendszeri egészséget
Számos dolog megviseli a szív- és érrendszeri egészségünket. Ez elsősorban a mozgáshiány, a nem megfelelő ételválasztás, de az idősebb kor vagy a testalkatunk is. Kiderült azonban, hogy az időszakos böjtölés jó módja lehet a szív és az érrendszer egészségének növelésének. Kutatások igazolják, hogy pozitív hatással van a vérnyomásra, optimalizálja a HDL- és LDL-koleszterinszintet, és csökkenti a trigliceridek mennyiségét is a vérben.
Védelem a cukorbetegség ellen
Az időszakos böjt nagyszerű hatással van a vércukorszintre. Ennek oka, hogy javítja a szövetek inzulinérzékenységét, ami a kulcsa a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának megelőzésének, ami nagyon gyakori probléma, nem csak az elhízott embereknél, és súlyos következményekkel jár az életre nézve.
Könnyű fogyás
Ha valóban fogyni szeretnénk, természetesen kalóriadeficitbe kell kerülni, ez mindig és minden módszernél igaz. Az időszakos böjt önmagában nem fog plusz kalóriákat elégetni, de könnyen lehet, hogy segít abban, hogy több idő álljon rendelkezésre a testmozgásra és a megfelelő edzésre.
Így könnyebb odafigyelni a bevitelre, és valószínűleg könnyebben és gyorsabban fog fogyni. Az időszakos böjt azonban nem mentes a negatívumoktól. Az első néhány napban elég nagy kihívás lehet legyőzni az éhséget és kitartani, amíg enni lehet, és sokan könnyen megadják magukat, és már az elején megszegik az elhatározásukat.
Meghosszabbítja az életet
Sajnos nem áll rendelkezésünkre olyan, embereken végzett vizsgálat, amely ezt megerősítené, de az állatkísérletek egyértelmű eredményeket hoztak. A kalóriakorlátozás átlagosan 22%-kal növeli a várható élettartamot. Valószínűnek tűnik, hogy ez nagyon hasonlóan működhet az embereknél is. Sőt, a kalóriakorlátozásról kiderült, hogy kisebb mértékben károsítja a DNS-t a szabad gyökök, így az időszakos böjtölés az embereket is hosszabb életűvé teheti.
Az idegrendszeri degeneratív betegségek megelőzése
Az időszakos böjtölés jobban felkészítheti az embert a stressz elviselésére és kezelésére, és ennek következtében késleltetheti az Alzheimer- vagy Parkinson-kór kialakulását is. Egyes tanulmányok arra is utalnak, hogy egy ilyen diétás rendszer a kognitív funkciókat is fokozhatja. Ha az időszakos böjtölés valódi életmóddá válik, segíthet javítani az általános agyműködést. A kalóriakorlátozás ugyanis az idegsejtek fokozott termeléséhez vezet, ami segíthet a kognitív képességek javításában.
Ez mind csak feltételezés?
Bizonyos mértékig igen – mindenkinél másképp működik valami, és mindenkinek magának kell megvizsgálnia, mi segít neki. A tudósok között biztosan nincs egyértelmű konszenzus arról, hogy az időszakos böjt önmagában segít az egészség optimalizálásában. Azonban számos elmélet létezik, amelyek különböző adatokkal dolgoznak, de nagyon hasonló eredményre jutnak. Az biztos, hogy a hosszan tartó böjt a sejtek aktiválódásához vezet, amely során a sejtek védekeznek az oxidatív stressz ellen. Ennek során a sejtben lévő sérült molekulák javítása és eltávolítása is megtörténik.
Lassan kezdjük
Semmiképpen sem szabad fejest ugrani az időszakos böjtölésbe. Fokozatosan hosszabbítsa meg a böjtfázisokat, és néhány hónap alatt elérheti a szükséges napi 16-18 órás böjtöt. Ez nem verseny, hanem inkább arról szól, hogy megtalálja a megfelelő egyensúlyt.