Akár sütjük, akár krémlevest vagy dzsúszt készítünk belőle (ami az olimpikonok körében nagyon kedvelt) egy zsírszegény, vitamindús, ásványi anyagokban és antioxidánsokban gazdag,…
Akár sütjük, akár krémlevest vagy dzsúszt készítünk belőle (ami az olimpikonok körében nagyon kedvelt) egy zsírszegény, vitamindús, ásványi anyagokban és antioxidánsokban gazdag, szuper ételt kapunk.
Mint sok más modern zöldséget, a céklát is a rómaiak művelték először. A klasszikus céklás ételek miatt, mint a borscs, Közép-Kelet-Európához kapcsolják ezt a zöldséget, pedig a nemzetközi kereskedelemben a fő importőrök között az USA, Oroszország és Franciaország is szerepel.
A céklának a mindenki által ismert földes íze adja a varázsát, ez teszi lehetővé, hogy rendszeres szereplője lehessen mesterszakácsok divatos menüsorainak is. Ugyanabba a családba tartozik, mint a spenót és a mángold, a levele kesernyés, míg a gyökérgumó édeskés ízű – mindkettőt bátran fogyaszthatjuk.
Általában intenzív lila színben pompázik, de előfordulhat fehér vagy arany színben is. A magas cukortartalmának köszönhetően nyersen is isteni, de jellemzőbb a főtt vagy savanyított változata.
A cékla valóban rendkívüli tápértéktartalommal bír: különösen a zöldje gazdag kalciumban, vasban és A- valamint C-vitaminban. Kiváló folsavforrás, rostokban gazdag, de magnézium- és káliumtartalma sem elhanyagolható. A levelét sem kell kidobni: érdemes ugyanúgy elkészíteni, mint a spenótot.
A céklát már régóta használják gyógyászati célokra, elsősorban a májproblémáknál, hiszen ösztönözni tudja a méregtelenítési folyamatot és a zsírbontásban is segít. Pont ezért sokkal könnyebben sikerülhet leadni pár fölösleges kilót a fogyasztásával.
A betacyanin nevű növényi pigment adja az erős lila színt a céklának, amiről úgy tartják, meg tudja gátolni bizonyos típusú rákok kifejlődését. A magas rosttartalomnak köszönhetően kedvezően hat a bélműködésre, segít megelőzni a székrekedést és a koleszterinszintet is csökkenti.
Végeztek egy kutatást, amelyben kimutatták, hogy a céklában található rostok megnövelik a szervezet antioxidáns szintjét emellett serkentően hat a fehérvérsejtek képződésére, amelyek fontos feladata a rendellenes sejtek veszélytelenítse és megszüntetése.
A cékla az egyik leggazdagabb zöldség glutaminban és aminosavban, ami elengedhetetlen a bélrendszer egészségben tartásához. Egy másik tanulmánynál a cékla lé vérnyomásra gyakorolt hatását vizsgálták. Az eredmények arról tanúskodnak, hogy a vérnyomáscsökkentő hatású zöldség segíthet elkerülni a szívbetegségek és a stroke kialakulását.
A cékla lé fogyasztása egyébként akkor lett népszerű, amikor az aranyérmes paralimpikon, David Weir, nyilatkozatában a cékla lé fogyasztásnak tulajdonította a sikeres szereplését.
A friss cékla leveleivel együtt a hűtőben 3-4 napig eláll, azonban, ha leveleitől megfosztjuk akár 2-4 hétig is tárolhatjuk. A felhasználáskor ne ijedjünk meg, rendkívül erős pigmentjeinek köszönhetően minden bizonnyal jól be fogja színezni a kezünket, de egy egyszerű tipp: citromlével lemosva, átdörzsölve könnyedén el tudjuk tüntetni a lilás-pirosas foltokat.
Figyelem! Fogyasztása előidézheti a vizelet és széklet rózsaszínes-pirosas elváltozását, de ez az egészségre teljesen ártalmatlan. A cékla zöldje, és kisebb mértékben a gyökere is tartalmaz oxolátot. Akiknek az anamnézisében oxolát-tartalmú vesekő szerepel, kerülje a cékla túlzott fogyasztását.
Reméljük, a cikk elnyerte a tetszésed és nem felejted el, hogy megoszd a barátaiddal és családtagjaiddal is. Köszönjük.
Forrás: tudnodkell.info