Megváltoztatja az életünket! A brokkoli gazdag forrása bizonyos glükozinilátoknak nevezett vegyületeknek, amelyek enzimatikus úton izotiocianátokká alakulnak…..
A brokkoli izotiocianátok fokozzák a különböző II. fázisú méregtelenítő enzimek termelődését a szervezetben, növelik az antioxidáns státuszt, és megvédik a kísérleti állatokat a kémiailag kiváltott rákos megbetegedésektől.
Ezért a táplálkozási szakemberek azt javasolják, hogy hetente legalább háromszor fogyasszunk brokkolit és az azonos családba tartozó zöldségeket (karfiol, káposzta, kelbimbó).
A koncentrált brokkolikivonatokkal azonban tovább növelhetjük e jótékony összetevők bevitelét. A brokkoli egyik fő izotiocianátja a szulforafán. Számos vizsgálatban ez a növényi vegyi anyag rákellenes hatást mutatott ki.
Egy májrákos egérsejtekkel végzett laboratóriumi kísérletben a szulforafán megnövelte két II. fázisú méregtelenítő enzim, a glutation-S-transzferáz és a kinin reduktáz szintjét.
A tanulmány szerzői arra a következtetésre jutottak, hogy a szulforafán ezen enzimek növelésére való képessége fontos része lehet a brokkoli rákellenes hatásának. A Johns Hopkins Egyetemen végzett tanulmány a szulforafán hatását vizsgálta patkányok kémiailag kiváltott emlődaganataira.
A rákkeltő anyaggal való expozíció idején beadva a szulforafán jelentősen csökkentette az emlődaganatok előfordulását, számát és tömegét, és növekedésük késleltetve volt. Egy laboratóriumi vizsgálat szerint a szulforafán a prosztatarák ellen is képes felvenni a harcot.
A brokkoli előnyei ezzel még nem érnek véget
Egy zöldségekkel végzett vizsgálat szerint a brokkoli rendelkezik a legnagyobb védőhatással a különböző mutagén vegyi anyagokkal szemben. Egy másik, a Johns Hopkins Kórházban végzett kísérlet megállapította, hogy a brokkoli szulforafán hatásos szer a Helicobacter pylori három törzse ellen.
Egy ugyanebben az időben végzett vizsgálat kimutatta, hogy a szulforafán a mutagén vegyi anyagoknak kitett egerek gyomrában kialakuló daganatokat is gátolta.
A kutatók szerint ezek a többszörös előnyök a II. fázisú méregtelenítő és antioxidáns enzimek fokozott termelésének köszönhetőek.
Ezért érdemes gyakran enni brokkolit.
Egyes egészségügyi szakemberek nyersen fogyasztják a brokkolit, vagy gyümölcscentrifugába teszik, és a levét isszák. Ez óriási hiba.
Bár a zöldségeket jó nyersen fogyasztani, a brokkoli esetében ez nem így van, mert a nyers brokkoli pajzsmirigy-károsító összetevőket tartalmaz. Ezért a brokkolit mindig enyhén főzve kell fogyasztani.
Természetesen a brokkoli kivonat napi bevitele táplálékkiegészítő formájában még nagyobb védelmet nyújt a környezeti rákkeltő anyagok ellen.