Egy új tanulmány szerint bizonyos őssejtek egyedülálló módon képesek a hajhagymák növekedési rekeszei között mozogni, de az emberek öregedésével megrekednek, és így elveszítik érési és hajszínt fenntartó képességüket.
A NYU Grossman School of Medicine kutatóinak vezetésével az új munka az egerek bőrében található és az emberekben is megtalálható, úgynevezett melanocita őssejtekre, vagy McSC-kre összpontosított. A haj színét az szabályozza, hogy a szőrtüszőkben található McSC-k nem funkcionális, de folyamatosan szaporodó csoportjai megkapják-e a jelet, hogy érett sejtekké váljanak, amelyek a színért felelős fehérjepigmenteket termelik.
A Nature című folyóiratban április 19-én online megjelent új tanulmány kimutatta, hogy a McSC-k figyelemre méltóan képlékenyek. Ez azt jelenti, hogy a normális hajnövekedés során az ilyen sejtek folyamatosan ide-oda mozognak az érettségi tengelyen, miközben a fejlődő szőrtüsző kompartmentjei között közlekednek. Ezekben a kompartmentekben a McSC-k különböző szintű, az érettséget befolyásoló fehérjeszignáloknak vannak kitéve.
A kutatók megállapították, hogy a haj öregedésével, kihullásával, majd ismételt visszanövésével a McSC-k egyre nagyobb számban rekednek a szőrtüsző dudornak nevezett őssejtkompartmentben. Ott maradnak, nem érnek átmenetileg sokszorozódó állapotba, és nem utaznak vissza eredeti helyükre, a csírakompartmentbe, ahol a WNT-fehérjék arra ösztönöznék őket, hogy pigmentsejtekké regenerálódjanak.
„Tanulmányunk hozzájárul a melanocita őssejtek hajszínező működésének alapvető megértéséhez” – mondta a tanulmányt vezető, Dr. Qi Sun, a NYU Langone Health posztdoktori munkatársa. „Az újonnan felfedezett mechanizmusok felvetik annak lehetőségét, hogy a melanocita őssejtek ugyanilyen rögzített elhelyezkedése az emberben is létezhet. Ha ez így van, akkor ez egy lehetséges utat jelent az emberi haj őszülésének visszafordítására vagy megelőzésére azáltal, hogy segít az elakadt sejteknek újra mozogni a fejlődő szőrtüsző rekeszek között”.