Blogolunk / Egészség

Miért remeg a kezed?

A remegés, vagyis az akaratlan kézremegés idősebb és fiatalabb embereknél egyaránt előfordulhat. A kezelés szükségessége az állapot súlyosságától és a problémát kiváltó tényezőktől függ.

A kézremegés 14 okáról számolunk be. Ezek közül néhány nagyon súlyos, és gyógyíthatatlan betegségek következménye lehet, mások könnyen leküzdhetők, egy kis egyszerű erőfeszítéssel.

Miért remeg a kéz?

Meg kell különböztetni a fiziológiás remegést és a kórosat. Az első esetben ez a jelenség átmeneti, és azonnal elmúlik az okok megszüntetése után, amelyek okozták. Ilyen lehet például az érzelmi stressz, a szorongás, a fáradtság és a hipotermia.

Ha a kézremegés rendszeresen jelentkezik és idővel rosszabbodik, akkor orvoshoz kell fordulni, mivel ez a remegés betegség jele lehet, és akkor kórosnak nevezzük.

A kézremegés okai

Parkinson-kór

A remegő kézbénulást, más néven Parkinson-kórt először James Parkinson angol orvos írta le 1817-ben.

A betegség fokozatosan elpusztítja a dopamin nevű közvetítő anyagot termelő idegsejteket. Ez a mozgásszabályozás és az izomtónus károsodását okozza.

Az első tünetek általában 40 és 45 éves kor között jelentkeznek. A remegés általában az egyik karon kezdődik, de idővel átterjedhet a másik karra is.

A pontos ok egyelőre ismeretlen. Vannak olyan jelentések, amelyek szerint a Parkinson-kór gyakoribb azoknál, akik nagy mennyiségű tejterméket fogyasztanak, és kevésbé gyakori az erős dohányosoknál és a kávéfogyasztóknál.

Az orvosok egyelőre nem tudják, hogyan lehet megelőzni a Parkinson-kórt, de azt javasolják, hogy az agyat áfonyával és vörös áfonyával védjük, valamint rendszeres memóriatréninggel.

Szklerózis multiplex

A szklerózis multiplex (SM) az agy és a gerincvelő idegrostjainak burkolatát érintő krónikus betegség. A szklerózis multiplex remegést okoz a kezekben vagy a test más részein.

A leggyakoribb segítő módszer a gyógyszeres kezelés, és egy gyógytornász megtaníthatja, hogyan lehet hatékonyan kontrollálni a tüneteket.

Pajzsmirigy túlműködés

A kézremegés a pajzsmirigy túlműködés, vagy bazidózis jele lehet, a pajzsmirigy hormon túlműködése szívdobogásban, izzadásban, állandó idegességben, ingerlékenységben és szorongásban nyilvánul meg.

A betegség külső jelei közé tartoznak a kidülledt szemek és a kiemelkedő golyva. A diagnózis tisztázása érdekében vérvizsgálatot végeznek. Pajzsmirigy túlműködés esetén fontos a diéta korrigálása. Az idegrendszert izgató italokat és termékeket, például a kávét és a csokoládét ki kell zárni.

Túlzott koffein

A koffein egy stimuláns, amely segít gyorsabban felébredni reggelente, és kézremegést is kivált.

Aki vödörszámra issza a kávét, annak tudnia kell, hogy napi 300 milliliternél több az élénkítő italból komoly egészségügyi problémákhoz vezethet.

Alkoholfüggőség

Ha alkoholfüggőségben szenved, az alkoholról való lemondás után remegni kezdhet a keze. Ez általában 10 órával az utolsó ital után jelentkezik, és több hétig tart.

Léteznek speciális méregtelenítő programok, amelyek segítenek enyhíteni az alkoholmegvonás tüneteit.

Alvásmegvonás

Az alvásmegvonás befolyásolja az agy normális működését. Az agy elfárad, és rossz jeleket küldhet, ami remegést okoz. Szerencsére nem nehéz javítani a helyzeten – elég egy jó éjszakai alvás.

Alacsony cukorszint

A hipoglikémia kórosan alacsony vércukorszinttel járó kóros állapot. A cukorbetegségben, súlyos máj- és hasnyálmirigy-betegségekben, gyomor-bélrendszeri rendellenességekben és endokrin mirigyek működési zavaraiban szenvedő embereknél hipoglikémiás epizódok jelentkezhetnek.

A vércukorhiány különösen az idegsejteket érinti, és olyan megnyilvánulásokat eredményez, mint az álmosság, a mozgások rossz koordinációja, remegés és hangulatingadozás.

A hipoglikémiás roham 10-15 gramm „gyors” szénhidrát elfogyasztásával megállítható, például egy banán, két darab mazsola, néhány teáskanál méz elfogyasztásával.

Stressz

Stresszt bármi okozhat – párkapcsolati problémák, munkahelyi nehézségek, szorongás, vagy túlzott fáradtság érzés. Ez egy normális reakció, amely általában gyorsan elmúlik.

Krónikus stressz esetén azonban a szorongást fizikai tünetek, például álmatlanság, fejfájás, izzadási rohamok és remegés a végtagokban tetézhetik.

Az állapot jelentősen javul, ha a stressz okai csökkennek. Ahhoz, hogy megbirkózzon a stresszel és megszabaduljon a negatív gondolatoktól, meg kell tanulnia uralkodni az érzelmein.

A kábítószerek hatása

A vegyi anyagok és egyes gyógyszerek mérgező hatása szabálytalan kézremegést okozhat. Ilyen esetekben a gyógyszer megvonása és az azt követő tüneti kezelés a megszűnéshez vezet.

Dohányzás

Gyakran az emberek abban a reményben dohányoznak, hogy a dohányzás megnyugtatja őket, és segít megbirkózni a stresszel. A hatás azonban éppen az ellenkezője lehet.

A dohányban lévő nikotin függőséget okozó drog. A véráramba kerülve a szívritmus emelkedését és bizonyos esetekben a végtagok remegését okozza. A dohányzásról való leszokás megoldja a problémát, de a legjobb, ha orvoshoz fordul.

B12-hiány

A B12-vitamin hiánya a szervezetben drámaian gyengíti az immunrendszert, és vérszegénységhez, idegsejtpusztuláshoz, krónikus fáradtsághoz és depresszióhoz vezethet.

A B12-vitamin természetes forrásai az állati eredetű termékek: hús, tojás, baromfi, hal és tenger gyümölcsei, valamint a tejtermékek. A B12-vitamint a bélflóránk is termeli, ezért fontos a diszbakteriózis megelőzése.

A mellékvese feokromocitóma

A daganat a mellékvesében alakul ki, általában jóindulatú, de gyakran okoz magas vérnyomást, kézremegést, erős izzadást, légszomjat és fejfájást. A leghatékonyabb kezelés a daganat teljes eltávolítása.

Májbetegség

A remegés bizonyos májbetegségek, például a Wilson-kór tünete lehet, amelyek gyógyszeres kezelést és speciális diétát igényelnek.

Agyműködési zavarok

A remegést néha stroke vagy agysérülés okozhatja. Ezen gyógyszeres kezeléssel, valamint a koffein, a nikotin és az alkohol kerülésével lehet segíteni.

A kézremegés kezelhető néhány népi gyógymóddal, például propolisz, rozs, galagonya, százszorszép, kamilla vagy menta tinktúrájával. Ha a tünetek súlyosbodnak, mindenképpen forduljon orvoshoz, hogy kizárja a súlyos betegség jelenlétét.

Reméljük, a cikk elnyerte a tetszését és nem felejti el, hogy megossza a barátaival és családtagjaival is. Köszönjük.

Facebook Hozzászólások
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial