A tudósok megnevezték azokat a termékeket, amelyek „táplálhatják” az agyat, aktívabb és produktívabb munkára késztethetik. Cink, magnézium, kolin, vas és folsav – Elmondjuk, miért olyan fontosak, és hol szerezheti be őket.
Mely élelmiszerek tartalmaznak cinket?
A cink szerepe a szervezet egészségügyi funkcióinak fenntartásában sokkal fontosabb, mint azt 20-30 évvel ezelőtt bárki is gondolta volna. A cink számos enzim aktiválásához, az anyagcseréhez és még az idegsejtek stimulálásához is hozzájárul.
Az Egyesült Államokban Dr. Roy Hallin által végzett kutatás kimutatta, hogy azoknál az embereknél, akik nem voltak együttműködőek, és csökkent a képességük a tanultak visszaadására, alacsonyabb volt a vér cinkszintje, mint azoknál, akik magas intelligenciateszt-eredményeket értek el.
A cink enyhíti az alkohol negatív hatásait az agy- és májsejtekre, mivel része az etil-alkoholt lebontó enzimnek. Nélküle nem tudunk hormonokat szintetizálni, különösen a tesztoszteront, amely nagyban meghatározza viselkedésünket.
A cink fontos az agy koncentrációért és memóriáért felelős részei számára. A cinkhiány okozza az ingerlékenységet, alvászavarokat, látás- és szaglásélesség-csökkenést. A helyes táplálkozás segíthet javítani a helyzeten.
Az ember napi cinkszükséglete 10-15 milligramm. A búzakorpa (7 mg/100 g), a diófélék és magvak, a kemény sajtok (100 g-onként akár 5 mg), a hüvelyesek, a tojássárgája, a hús és a tenger gyümölcsei is tartalmazzák ezt a hasznos elemet.
A garnélarák azonban különösen gazdag cinkben és más, az agy egészségét szolgáló anyagokban (40-60 mg/100 g). Érdemes beiktatni őket az étrendünkbe: adjunk garnélarákhúst salátához; a zöldségekkel együtt tökéletesen emészthető.
Miért van szüksége az agynak magnéziumra
A magnézium elengedhetetlen a normális agyműködéshez. Részvételével nő az idegsejtek szinapszisainak száma. Ennek eredményeképpen javítja a memóriát, a koncentrációt, a teljesítményt és a tanulási képességet.
A magnézium önmagában nem nyújt 100%-os védelmet az Alzheimer-kór ellen, de megelőzésként működhet, csökkentve a betegség kialakulásának valószínűségét.
A magnéziumhiány rontja a koncentrációs képességet, és negatívan befolyásolja a memóriát és a figyelmet. A napi 300-500 milligrammos szükségletet magnéziumban gazdag élelmiszerekkel lehet kiegészíteni.
A 100 grammonként legmagasabb magnéziumtartalmúak közé tartozik a búzakorpa (590 mg), a diófélék (akár 270 mg), a hajdina (258 mg), a zab (135 mg) és a borsó (100-110 mg).
A legfőbb fél-vitamin
Belenézel egy könyvbe, és azt látod… Krónikus fáradtságra való. Az agynak az információ észleléséért felelős központjai mintha „lógnának”, és nem érzékelnek többé új dolgokat. A kolin segíthet összerakni a gondolatokat.
Ez az anyag javítja a koncentrációt és a memóriát, valamint javítja a hangulatot, csökkenti az ingerlékenységet és az apátiát, és serkenti a gondolkodási folyamatokat. A kolint eredetileg „B4-vitaminnak” nevezték, de később lefokozták, és vitaminszerű anyagnak tekintették. Lényegében egy félvitamin.
Az egyetlen különbség a vitaminokhoz képest, hogy a szervezetünk képes a kolint saját maga előállítani. Ezt azonban nem megfelelő mennyiségben teszi, ezért a kolint – a többi vitaminhoz hasonlóan – táplálékból kell bevinnünk.
A napi normális kolinbevitel 500-1000 milligramm. A tojássárgája (akár 800mg), a marhamáj (420mg), a húsok (80-130mg), a szójabab (116mg), a brokkoli (40mg) és a paradicsom (20-30mg) segíthet a bevitelében.
Vas az aktív agyért
A vas szerepét az emberi szervezetben nem lehet túlbecsülni. Atomja részt vesz a hemoglobin molekulájának felépítésében, a szállítófehérje, amely biztosítja az oxigén szállítását minden szövetbe.
Ha vashiány van, a szervezet „fuldokolni” kezd. A szövetek oxigénellátása károsodik, vérszegénység alakul ki, és az agy, a szív és az idegrendszer szenved.
Ami az idegrendszert illeti, a vas szükséges az idegimpulzusok neuronról neuronra történő továbbításához. Ez speciális biológiailag aktív anyagok – neurotranszmitterek – részvételével történik, és a vas részt vesz ezek kialakulásában.
A vas az érzelmi állapotunkat is befolyásolja. Részt vesz a dopamin – a „bátorító hormon” – szintézisében, amely az elégedettségi szintért, a motivációért, a gondolkodásért és a motoros aktivitásért felelős. Ha a dopamin hiányos, tehetetlenség, apátia és csökkent szellemi tisztánlátás figyelhető meg.
A normál vasbevitel 8-18 mg. Az orvosok szerint ma már minden harmadik nőnél előfordul vashiány, különösen 30 éves kor után.
A szezámmag (16 mg), a tengeri káposzta (16 mg), a szója (10 mg), a hajdina (8 mg), a borsó (7 mg), a marhamáj (7 mg) és a szárított alma (akár 6 mg) segíthet a vastartalékok pótlásában. Meg kell jegyezni, hogy az állati eredetű vas szinte teljesen felszívódik, míg a növényi eredetű sokkal rosszabbul. Egyes élelmiszerek megzavarhatják a vas felszívódását a szervezetben. Például a kalcium és a vas nem kompatibilisek egymással.
Mogyoró a feledékenység ellen
Az orvosok már régóta tudják, hogy az agyműködés súlyosan károsodhat azoknál az embereknél, akik hosszú időn keresztül folsav (B9-vitamin) hiányban szenvednek. A memória gyengülése, az ingerlékenység, a szétszórtság és a feledékenység kezdi akadályozni a szellemi és különösen a szervezőmunkát.
A folsavhiány nagyon gyakori. A folsavtartalom bajnoka a nyers földimogyoró, 100 gramm termékben már 240 mg van. Ha 150 gramm földimogyorót eszünk, akkor tulajdonképpen a napi szükséges mennyiséget (400 mg) kapjuk a vitaminból.
A második helyen a magvak és a szójabab áll (200 mg), majd a petrezselyem (110 mg), a tőkehalmáj (110 mg), a bab (90 mg) és a kínai káposzta (80 mg) következik.
Ha a szervezet folyamatosan rendelkezik „üzemanyaggal az agy számára” vitaminok és mikrotápanyagok formájában, még nagyon érett korban is megmarad a kiváló memória és az éles elme. A táplálkozást mindig a szellemi tevékenységhez kell igazítani. Soha nem szabad túl- vagy alultáplálkozni, fontos a megfelelő egyensúly megtalálása.
A nagy ókori orvos, Hippokratész mondta egyszer: „Mondd meg, mit eszel, és megmondom, mitől vagy beteg”. Ahhoz, hogy jó alakunk legyen és jól érezzük magunkat, fontos, hogy azokat az ételeket válasszuk, amelyek a leginkább jótékony hatással vannak a szervezetünkre.
Reméljük, a cikk elnyerte a tetszését és nem felejti el, hogy megossza a barátaival és családtagjaival is. Köszönjük.