Az oxigén az egyik legnagyobb mennyiségben előforduló elem a világegyetemben. Kicsit ironikus tehát, hogy a légzési problémákkal küzdő emberek nem tudnak belőle eleget belélegezni.
A légzés egy nem tudatos, önkéntelen folyamat, amelyet a testünk végez, függetlenül attól, hogy tudatában vagyunk-e annak, vagy sem.
Ez azt jelenti, hogy rá kell kényszerítenünk magunkat, hogy ne lélegezzünk, nem pedig fordítva.
A testünknek oxigénre van szüksége a túléléshez, nemcsak ahhoz, hogy lélegezzünk, hanem ahhoz is, hogy az oxigén keringjen a vérünkben, amely aztán oxigént juttat el minden létfontosságú szervünkhöz, sejtünkhöz és a testünkben lévő szövetekhez.
Ha a vérünkben nincs elég oxigén, azt hipoxémiának nevezzük.
ÍME ÖT FIGYELMEZTETŐ JEL, HOGY A VÉREDBEN NINCS ELÉG OXIGÉN
1. GYENGESÉG VAGY SZÉDÜLÉS
A vér alacsony oxigénszintjének gyakori jele, hogy a normálisnál gyorsabban elgyengülsz vagy szédülsz. A legtöbb ember tapasztalta már, hogy túl gyorsan felállva megszédül, vagy rövid időre elsötétül a látása.
Azok az emberek azonban, akiknek nincs elég oxigén a vérében, gyakran tapasztalják, hogy ez napi szinten, bármilyen könnyű vagy megerőltető tevékenység során előfordulhat.
Az izom korlátozott ideig képes oxigén nélkül is elégetni az erőforrást, de ez nem tartható fenn a végtelenségig. Ezért a krónikusan alacsony oxigénszint izomgyengeséget okoz. Szokatlan lenne, ha az alacsony oxigénszint egyedüli tünetként izomgyengeséget okozna; azt feltételeznénk, hogy légszomj is párosuljon hozzá.
Mivel a vér az egész testben oxigént szállít, a gyors gyengeség vagy szédülés annak a jele, hogy a vér nem szállít elég oxigént mindenhová, ahová kell.
2. FÁRADTSÁG
A krónikus fáradtság annak egyik fő jele, hogy a szervezeted nem kapja meg a vérében a szükséges oxigént.
A fáradtságérzésnek különböző típusai vannak, de a hipoxémiával járó fáradtság krónikus és véget nem érő.
Az emberek gyakran számolnak be arról, hogy a nap felénél kimerültnek érzik magukat, és úgy tűnik, semmilyen alvás nem segít. Ha másoknál gyorsabban vagy gyorsabban fáradsz el, mint szoktál, az is annak a jele, hogy a véred nem kap elég oxigént.
3. LÜKTETŐ VAGY GYORSAN VERŐ SZÍV
A szorongás érzése gyakran párosul a gyors vagy szapora szívveréssel. Ez annak a jele, hogy a szíved keményen dolgozik, hogy az oxigént eljuttassa mindenhová, ahová a testedben kell, mert nincs belőle elég. Ha korábban soha nem tapasztaltál szorongásos tüneteket, és a tested más szorongásos tünetek nélkül kezdett el szapora szívverést produkálni, akkor ennek oka lehet a vér alacsony oxigénszintje.
4. LÉGSZOMJ
Az oxigénhiány természetesen azt jelenti, hogy légzési nehézségeid lesznek. Ha nehezen lélegzel és nehezen szívod be az oxigént, akkor ennek következtében nehezen jut elég oxigén a véredbe. Azok az emberek, akiknek a vérében oxigénhiány van, arról is beszámolnak, hogy légszomjasak, függetlenül attól, hogy éppen megerőltető tevékenységet végeznek-e vagy sem.
5. FEJFÁJÁS ÉS ZAVARTSÁG
Éreztél már valaha is fejdobogást, miután visszatartottad a lélegzeted? Sokan tapasztalnak fejfájást, és ez különböző súlyosságú lehet. Önmagában a fejfájás nem a vér oxigénhiányának aggasztó jele.
De zavartsággal, szédüléssel és koordinációhiánnyal párosulva a fejfájás annak a jele lehet, hogy a szervezeted nem keringeti a szükséges mennyiségű oxigént.
Az agyunknak szüksége van egy bizonyos mennyiségű véráramlásra és oxigénre ahhoz, hogy hatékonyan működjön, és hogy egészségesnek érezzük magunkat, és ha ez a mechanizmus sérül, az agyunk más módon tudja előállítani a szükséges nyomást.
Ha a vérből hiányzik az oxigén, nehéz lehet koncentrálni és koordinálni a testet, ami fejfájáshoz és zavartsághoz vezethet.
Ha nincs elég oxigén a tüdőben, a szervek nem tudnak megfelelően működni. Ennek eredményeképpen a méreganyagok felhalmozódnak a véráramban, és érrendszeri fejfájás következik. Ez azért történik, mert az alacsony oxigénszint az erek kitágulását indítja el, és migrént okoz.
A vér oxigénhiánya azért adhat okot aggodalomra, mert gyakran más betegségek vagy megbetegedések oka, illetve kiváltója. Szerencsére az orvoshoz fordulás segít kitalálni, hogyan lehet a legjobban kezelni a problémát.
Pontosan hogyan kezelik a hipoxémiát?
Vizsgálatok
Az orvoshoz fordulás és a vér oxigénszintjének meghatározására irányuló vizsgálatok elvégzése az első lépés a probléma kezelésekor. Az orvos egy sor vizsgálatot fog elvégezni annak megállapítására, hogy mennyi oxigén van a vérében, majd megvizsgálja az alacsony oxigénszint gyakori okait.
Az orvos ezután kezeli ezeket a problémákat, bármi is legyen az.
Orr kanül
A nem túl súlyos hipoxémia kezelhető hordozható oxigénmaszkkal vagy orr kanülön keresztül, amelynél egy vékony csövet használnak két külön nyílással, amely közvetlenül az orrlyukaidban helyezik el. Ez oxigént pumpál a szervezetedbe, és lehetővé teszi, hogy több oxigén keringjen a véredben. Ez egy rövid távú kezelés, amelyet arra használnak, hogy az oxigénszinted emelkedjen.
Rendszeres oxigénhasználat
Ha a vér oxigénszintje súlyosan alacsony, az orvos gyakran írja elő a rendszeres és hosszú távú oxigénhasználatot. A véredben lévő oxigénszint súlyosságától függően az orvos előírhatja, hogy naponta, éjszakánként vagy időszakosan a nap folyamán mesterséges oxigént használj.
Végső gondolatok
Ha a vér alacsony oxigénszintjének tünetei aggasztanak, a legjobb, ha időpontot foglalsz az orvoshoz, és elvégezteted a szükséges vizsgálatokat, hogy megbizonyosodj arról, hogy minden rendben van.
Az alacsony oxigénszint más egészségügyi kockázatokat is okozhat, ezért a lehető leggyorsabban foglalkozni és kezelni kell a problémát, ez a legjobb megoldás.