Igaz, hogy a lakosság nagy részénél a súlygyarapodás fő okai az ülőmunka, a mozgáshiány, és a túlevés. Vagyis az életmódunk befolyásolja leginkább, hogy mennyit nyomunk.
De vannak olyan esetek, amikor az emberek, annak ellenére, hogy beállítják az étrendjüket és eleget mozognak, a súlyuk nem csökken, hanem éppen ellenkezőleg, lassan, de biztosan nő? Ebben az esetben az ok máshol keresendő, és egészségügyi probléma áll a háttérben. Éppen ezért nem tanácsos halogatni az orvoslátogatást.
Sok esetben a súlygyarapodás oka a hormonok nem megfelelő termelődése, ami az anyagcsere nem megfelelő működését eredményezi. Ha elegendő testmozgást végez, egészségesen étkezik, és mégsem jönnek a pozitív eredmények, akkor ezen érdemes elgondolkodni. Ezért mindenképpen forduljon orvoshoz, és zárja ki az esetleges egészségügyi szövődményeket. Hogy mik ezek, azt a következő sorokban megtudhatja.
1) Nem megfelelő mellékvese működés
A mellékvese hibás működése a kortizol nevű hormon fokozott termelését eredményezi. Ez az egyensúlyhiány többek között aránytalan súlygyarapodással járhat. A mellékvesék nagyon érzékenyen reagálnak a szervezetet érő stresszre. Ha a stresszhelyzetek gyakran ismétlődnek, a vesék elkezdik túltermelni a kortizol nevű stresszhormont. Az ezzel járó súlygyarapodás leginkább a hasban észlelhető.
A nem megfelelő mellékvese működés tünetei
- zsírlerakódás a has és a derék területén
- aránytalanság: „vastagabb” arc és nyak, viszonylag vékony karok és lábak mellett
- magas vérnyomás
- magas vércukorszint, izomgyengeség és hangulatváltozás
Ha arra gyanakszik, hogy a megnövekedett testsúly problémája a mellékvesékben rejlik, beszéljen orvosával. Meg kell próbálnia csökkenteni a stressz-szintjét is, különösen a meditáció vagy a jóga lehet nagyon hasznos.
2) Májbetegségek
A máj az emberi szervezet egyik legfontosabb szerve. Kifejezetten felelős a jó egészségünkért. Ha meghibásodik, zsírfelhalmozódást észlelhetünk, különösen a hasi területen.
A nem megfelelő májműködéssel kapcsolatos problémák
- Megnövekedett vércukorszint
- Megnövekedett vérnyomás és koleszterinszint
- ízületi fájdalom, allergia és bőrproblémák
Ha egészségesen táplálkozik, és a fizikai aktivitása a normális határokon belül van, de mégis zsírfelhalmozódást tapasztal a hasi területen, forduljon orvoshoz. A nem hatékony májműködés a súlygyarapodáson kívül más egészségügyi problémákat is magával hoz.
3) Pajzsmirigyzavarok
A pajzsmirigy felelős a szervezet energiafelhasználásának szabályozásáért. Ha ennek a mirigynek a működése zavart szenved, súlygyarapodás léphet fel, még akkor is, ha a kalóriabevitel jelentősen csökken. A pajzsmirigyzavarok a súlygyarapodás egyik leggyakoribb oka, amely nem jár együtt a túlfogyasztással.
A pajzsmirigy-alulműködés jelei
- izomgyengeség
- állandó fáradtság és súlygyarapodás
- hajhullás
- lassú szívverés
- depresszió
Ha ezek közül a problémák közül bármelyik Önt is zavarja, keressen fel egy endokrinológust. A pajzsmirigy alulműködés korai felismerése a kulcsa annak, hogy lépéseket tegyen annak helyreállítására.
4) A petefészek nem megfelelő működése
A súlygyarapodásnak ez az oka nagyon jellemző a hormonális egyensúlyzavarral küzdő nőkre. Ebben az esetben a szervezet a nő által bevitt szénhidrátok nagy részét zsírrá alakítja át. Nem számít, hogy milyen jó az életmód, a súlygyarapodás bekövetkezik.
A petefészek nem megfelelő működésének jelei
- Súlygyarapodás a megfelelő fizikai aktivitás és a normális kalóriabevitel ellenére is
- Túlzott sóvárgás az édességek, tej és tejtermékek iránt
- Hízás, különösen a test alsó részén
- petefészekfájdalom
Természetesen a súlygyarapodásnak nem ez a négy különböző oka van. Éppen ezért konzultáljon orvosával. A korai diagnózis a kulcs a problémák kiküszöböléséhez.