Blogolunk / Egészség

Vérrögök – csendes gyilkosok. Tudja meg, hogyan ismerje fel a vérrögök jeleit!

A vérrögök kezelhetőek, de a késői diagnózis miatt minden harmadik ember, akinél kialakul a betegség, meghal. A vérrögök a vénákban vagy artériákban alakulnak ki; a szervezet védekező mechanizmusaként próbálja kezelni a sérült ereket. Néha azonban a vérrög olyan helyre kerül, ahol nem kellene lennie – és akkor komoly veszélyt jelent.

A vérrögökkel kapcsolatos fő probléma az, hogy az emberek nem ismerik fel a tüneteket, ami késői diagnózishoz vezet. Emellett sokan nem tudják, hogy milyen tényezők kedveznek a vérrögök kialakulásának.

A vérrögök oka:

  • Szívbetegség, például tachycardia vagy bradycardia.
  • Terhesség és a szülés utáni első 6 hét
  • Hormonális fogamzásgátlók
  • Ösztrogént tartalmazó hormonterápia
  • Hosszan tartó ülőhelyzet, például utazáskor, különösen, ha keresztbe tett lábakkal ülnek
  • Súlyos műtétek, különösen ortopédiai műtétek, ahol a beteg a műtét után nem mozoghat.
  • Súlyos izomkárosodás
  • Vérzéses rendellenesség
  • Rák és rákkezelés
  • Elhízás

Vérrögök tünetei

A vérrögök a mély erekben jelennek meg; néha azonban kiszabadulnak, és a tüdőbe áramlanak. Mindkét jelenség különböző tünetekkel jár, amelyeket fel kell ismerni.

Mélyvénás trombózis (DVT)

A mélyvénás trombózis leggyakrabban a karok és a lábak mély érrendszerében fordul elő. Amikor itt vérrögök képződnek, a környező szövetek duzzadni kezdenek, és ingerlékennyé, érzékennyé válnak. A bőr színe vörösre vagy kékesvörösre változik. Ezek a bőrterületek általában meleg tapintásúvá válnak. Nagyon fontos, hogy azonnal forduljon orvosához, ha ilyen tüneteket észlel.

Vérrög a tüdőben (tüdőembólia)

A tüdőembóliát kísérő tünetek a hirtelen fellépő légszomj, erős mellkasi fájdalom, szívdobogás, köhögés – néha vérrel.
Azonnal hívja a mentőket, ha ezeket a tüneteket észleli.

Diagnózis

A vérrögök diagnosztizálására leggyakrabban alkalmazott módszer az ultrahangvizsgálat. Ha a vizsgálat nem mutat ki szilárd tárgyat, a beteget mágneses rezonanciás képalkotó eljárással vizsgálják. Ezenkívül vizsgálják a D-dimereket, a fragminok részeit, amelyek a fibrin plazmin általi lebontása során keletkeznek.

Kezelés

A vérrög elhelyezkedésétől függően a kezelés sebészeti beavatkozást igényelhet. A vérrögök vérhígító gyógyszeres injekciókkal is kezelhetők. Gyakran a két módszert kombinálják.

A vérrögök megelőzése

A vérrögök megelőzése elsősorban abból áll, hogy tisztában kell lenni a vérrögök kialakulásának okaival. Ezek közé tartoznak a vérbetegségek, a dohányzás, az elhízás, a magas vérnyomás, a magas koleszterinszint és a cukorbetegség. Az is nagyon fontos, hogy a műtét után megbeszélje a sebésszel a trombózis megelőzési módszereket.

Ne felejtse el megosztani ezt a cikket – így segíthet megmenteni valaki életét!

Reméljük, a cikk elnyerte a tetszését és nem felejti el, hogy megossza a barátaival és családtagjaival is. Köszönjük.

Facebook Hozzászólások
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial