A legtöbb ember nem tudja, hogy nyelvük színéből megállapítható az egészségünk állapota. A szokatlan színű nyelv bizonyos betegségeket vagy egészségi problémákat jelezhet, így ebben a cikkben megmutatjuk, melyik színhez melyik betegség társul.
Ha minden rendben az egészségeddel, a nyelvednek rózsaszínűnek kell lennie.
Ha azonban a nyelv az alábbiakban felsorolt színek valamelyikében tündököl, akkor lehet, hogy valamilyen tápanyaghiány vagy nagyobb egészségügyi problémád van. Ezért azt tanácsoljuk, hogy vizsgáltasd ki magad az orvosnál.
Fekete nyelv – Ez a szín azt jelzi, hogy baktériumok és gombák találhatók a szervezetben. Továbbá, okozhatja még a túl sok füst vagy bizonyos italokat és ételek fogyasztása.
Szóval használj szájöblítőt, vagy kérdezd meg a kezelőorvosod, hogy milyen antibiotikummal kiküszöbölhető ki a gombás és bakteriális fertőzés.
Sárga nyelv – Ez a szín is arra utal, hogy baktériumok vannak a szervezetedben, de okozhatja valamiféle gyulladás is.
Ez akkor fordul elő, ha nem fogyasztasz elegendő folyadékot, így a szád kiszárad. Ha az orrod helyett a szádon át lélegzel, vagy ha dohányos vagy, akkor is megjelenhet ez a szín. Ezért igyál sok vizet és fokozottan figyelj oda a szájhigiéniára.
Fehér nyelv – A fehér nyelvnek lehet több oka is. Ha bizonyos antibiotikumokat fogyasztasz, vagy a szájüregi nyálkahártyát gombás fertőzés támadta meg, vagy a leukoplakia a szájüreg nyálkahártyáján jelentkező fehér folt, amelyet dörzsöléssel nem lehet eltávolítani (ez a rák korai jele lehet). Azonnal fordulj az orvosodhoz.
Eltekintve a színváltozástól a nyelveden, fájdalmat és csomókat is tapasztalhatsz.
Ennek okai a következők:
- A szorongás és a stressz okozhatja a nyelv fekélyesedését.
- Az anémia, sőt a cukorbetegség is felelős lehet a nyelv duzzanata miatt.
- A dohányzása is irritációt okozhat a nyelveden.
- A nyelveken lévő vágás a gombás fertőzés fokozott kockázatához vezethet.
- A menopauza után nem ritka, hogy a nők bizsergést éreznek a nyelvükön.
Ha nyelvi fájdalmat tapasztalsz, azonnal fordulj az orvosodhoz. Lehet, hogy így előzöd meg a szájüregi rák kialakulását.
Reméljük, a cikk elnyerte a tetszésed és nem felejted el, hogy megoszd a barátaiddal és családtagjaiddal is. Köszönjük.