A végtagok zsibbadása az idegrendszer működését vagy a vérkeringést befolyásoló különböző betegségek tünete. A zsibbadást gyakran kíséri az ujjak bizsergése, és ezt a tünetegyüttest paresztéziának nevezik.
Az ezzel a tünettel járó leggyakoribb betegségek és rendellenességek a következők:
1) Artritisz
Egy vagy több ízület gyulladása, amely többek között fájdalomban és az érintett terület mozgáskorlátozottságában nyilvánul meg.
2) Kéztőalagút-szindróma
A csuklót egy rostos szövetből álló sáv veszi körül, amely megtámasztja az ízületet. E sáv és a kéztőcsont között található a kéztőalagút. A kéztőalagúton keresztül halad át az úgynevezett középideg, amely lehetővé teszi a külső ingerek továbbítását az ujjakból.
A kéztőalagútban lévő szövetek duzzanata a középideg irritációjához vezet. Az irritáció azután zsibbadást okoz az ujjakban, és ezt az állapotot karpális alagút szindrómának nevezik.
3) Az 1-es típusú cukorbetegség és a 2-es típusú cukorbetegség
A vérben lévő glükóz nem megfelelő feldolgozása miatti hosszú távú idegkárosodás gyakran paresztéziában nyilvánul meg.
4) Sclerosis multiplex
A szklerózis multiplex egy autoimmun betegség, amely az idegsejtek demielinizációjához vezet az agyban és a gerincvelőben. A degeneráció következtében az idegsejtek azon részei, amelyek különböző impulzusokat továbbítanak a test más sejtjei felé, működésképtelenné válnak.
5) Perifériás neuropátia
Ez az agyban és a gerincvelőben lévő idegeken kívüli idegek működési zavara. A zsibbadás ebben az esetben általában „szimmetrikus”, azaz mindkét kezet vagy mindkét lábat érinti.
6) Perifériás artériás betegség
Ez az artériák szűkülése vagy elzáródása az ateroszklerotikus plakkok felhalmozódása miatt. A perifériás artériás betegség kockázati tényezői a magas koleszterinszint, a cukorbetegség, a magas vérnyomás, a fizikai aktivitás hiánya és a megnövekedett testsúly.
7) Idegkompresszió
Az ok a perifériás idegre gyakorolt túlzott nyomás, amely annak irritációjához vagy károsodásához vezet. A perifériás idegek azok, amelyek nem az agyban vagy a gerincvelőben helyezkednek el. Ez az állapot krónikus lumbágóval és nyaki szindrómával jár.
8) Raynaud-szindróma
A végtagok bőrszínének megváltozása jellemzi (sápadt, majd sötét és vörös bőr) általában hidegnek való kitettség után. A szindróma az erek ismételt görcsének következménye.