A mondás, miszerint „a fekete kömény mindent gyógyít, kivéve a halált”, nem volt alaptalan. Ezek az apró, fekete, fűszeres illatú, enyhén kámforszagú magok hihetetlen erőt rejtenek. Számos összetevőt tartalmaznak, amelyeknek köszönhetik mindenre kiterjedő gyógyhatásukat.
A fekete kömény egy olyan növény, amely már több ezer éve ismert jótékony tulajdonságairól. Használták az ókori Egyiptomban, Aszszíriában, amelyet a Biblia is említ, a középkori világban széles körben termesztették a kolostorkertekben. A híres fáraó, Tutanhamon sírjában fekete magvakkal teli barlangokat találtak.
Mi a fekete kömény haszna?
A fekete köménymagban található leghíresebb anyag a timokinon. Antibakteriális, vírusellenes, gyulladáscsökkentő, gombaölő, immun- és rákellenes tulajdonságokat tulajdonítanak neki.
A timokinon gátolja a rákos sejtek szaporodását és apoptózist (természetes sejthalált) okoz.
Ezen kívül a kömény olajat, fehérjéket, szaponinokat, diterpén alkaloidokat és a növényi alkaloidok között ritkaságnak számító indazolt, valamint cinket, szelént, vasat, kalciumot, káliumot és magnéziumot, valamint értékes flavonoidokat tartalmaz.
Milyen betegségeket gyógyít?
A fekete köménymagban található vegyületek segítenek csökkenteni a vércukorszintet és fenntartani a szervezet normális inzulinszintjét. Védik a májat és a veséket a károsodástól, miközben megtisztítják a szervezetet a méreganyagoktól és a nehézfémektől.
A legfontosabb azonban a fekete köménymag terápiás hatása.
Ezeknek a hatásoknak a listája nagyon hosszú, itt csak néhányat említünk:
- szabályozza az emésztést,
- megszünteti a puffadást,
- vízhajtó, fájdalomcsillapító, parazitaellenes, gyulladáscsökkentő, gombaellenes, antibakteriális,
- nyugtatóként hat a menstruációs görcsökre,
- csökkenti a vércukorszintet,
- erősíti az immunrendszert.
Fekete kömény a főzésben
Mielőtt gyógynövényként termesztették volna, fő rendeltetése konyhai fűszer volt.
A fekete köménymagot a főzésben gyakran használták húsok, sajtok és kenyerek fűszerezésére. Erős, csípős ízük miatt a bors helyettesítésére is használhatóak.
A fekete köménymag jól illik a húsok, különösen a zsíros húsok, például a bárányhús pácához. A savanyú káposzta és a kovászos uborka kiegészítőjeként is szolgálnak. Más fűszerekkel is kombinálhatók. Jellegzetes keleti ízt adnak az ételeknek.
Reméljük, a cikk elnyerte a tetszésed és nem felejted el, hogy megoszd a barátaiddal és családtagjaiddal is. Köszönjük.