A csalán jelentős egészségjavító erővel rendelkezik. A csalánt meg lehet enni, de még hasznosabb a fiatal szárakból és levelekből (húsdarálón átnyomva és összetörve) készített csalánlé.
A csalánlé koncentrálja a gyógyhatású összetevőket, és gyorsan felszívódik.
A csalánlé jótékony hatással van a szervezet méreganyagoktól való megtisztítására és a vér hemoglobinszintjének növelésére.
A gyümölcslé képes aktiválni az anyagcsere-folyamatokat a szervezetben, ami megtisztított és dúsított vért eredményez, kiválasztja a méreganyagokat, jobban beindítja az összes szerv és rendszer működését.
A híres svájci természetgyógyász, W. Schönenberger, aki kidolgozta a különböző betegségek friss gyógynövényekkel (levekkel) való kezelésének elméletét, nagyobb figyelmet fordított a tavaszi egészségre a növényekkel, amelyek közül elsősorban a csalánt, a gyermekláncfüvet és a zellert értékelte.
Elmesélt egy történetet egy bajor királyról, aki a következő rendet vezette be: reggeli után a család minden tagja patikus kezéből két kis poharat kapott: az egyikbe csalánlevet, a másikba pitypanglevet, és megitta. A király tisztában volt azzal, hogy honnan meríthet egészséget.
A kutatók szerint a csalánlé segíthet megszabadulni a téli fáradtságtól, az avitaminózistól, a vérszegénységtől, a nem fertőző eredetű bőrkiütésektől, sőt még a bosszantó migréntől is. Az ókori szépasszonyok úgy őrizték meg egészségüket és szépségüket, hogy egy hónapon keresztül naponta 3-4 kanálnyi, vízzel 1:3 arányban hígított csalánlevet ittak.
A csalánlével való napi kezelés nagyon hasznos a csontok erősítésére (azaz a csontritkulás megelőzésére), a máj, a húgyhólyag és a légutak tisztítására, a gyomor-bélrendszer tevékenységének normalizálására és az idegrendszer megnyugtatására.
Az anyagcsere-folyamatok fokozásával a csalánlé javítja az aranyeret, az érelmeszesedést, a reumát, a köszvényt, a cukorbetegséget. Lengyel tudósok szerint a friss csalánlé terápiás hatással van a prosztata adenoma minden stádiumára, mert késlelteti a hipertrófia kialakulását.
Csalánlé – a sebek „vészhelyzeti segítsége”: pépesítsük a csalánleveleket, amíg lédús nem lesz, és kenjük a sebre. A csalánlevet sebmosásra, a sebekre helyezett kötszerek nedvesítésére használják.
A népi gyógyászatban úgy vélik, hogy a csalán rendelkezik rákellenes tulajdonságokkal. Ajánlott használni csalánmézet (méh méz kevert csalánlé és hozzáadásával apróra vágott friss csalánlevelek, és dió) olyan betegeknek akik gyomor-bélrendszer daganattól, prosztata megnagyobbodástól szenvednek. Egy ilyen keverék normalizálja a vérnyomást is.
Ha nincs lehetőség a friss csalánlé napi elkészítésére (és legkésőbb 15 perccel az elkészítés után meg kell inni, különben elszegényedik), akkor elkészítheti a lé kivonatát, amely szintén pozitív, bár gyengébb hatással van a szervezetre.
Ehhez vágja le a fiatal szárakat 20 cm hosszú levelekkel (a leghasznosabb április-májusban), majd alaposan öblítse le, zúzza össze, tegye összenyomás nélkül egy háromliteres üvegbe, és öntsön rá forralt hideg vizet. Hagyja állni 10 órán át, majd igyon belőle annyit amannyit tud.
Reméljük, a cikk elnyerte a tetszésed és nem felejted el, hogy megoszd a barátaiddal és családtagjaiddal is. Köszönjük.