Egészség / Tippek

Mit tehetünk a benőtt körömmel? Hoztunk nektek néhány hasznos tippet!

Talán nem meglepő, hogy lábkörmeinkre kissé kevesebb figyelmet fordítunk, mint más részeinkre, főleg a téli időszakban, mikor nem feltétlen villogtatjuk őket papagájszínűre pingálva egy-egy csinos pántos szandálban. Lehet, hogy a lábkörmök ápolása nem egy prioritás számunkra. Nagy hiba. Mert amennyire jelentéktelennek tűnnek, épp akkora galibát okozhatnak, ha elhanyagoljuk őket.

A benőtt köröm igazi rémálom, nem is gondolnánk, hogy mennyire megkeserítheti mindennapjainkat. Ilyenkor bármit megtennénk, hogy véget vessünk a folyamatos égő, szúró fájdalomnak. Lássuk, miért is alakul ki ez az állapot és hogyan lehet kezelni, illetve megelőzni!

Két féle ember van: akiknek nem nő be a körmük, és akiknek benő a körmük. A körömbenövés általában a nagy lábujjat érinti. A vastag, hegyes köröm széle belenő a körülötte levő puha bőrbe, miközben átvágja azt – néha a húsig is hatolhat. A terület megduzzad, fájdalmas és piros lesz, fertőzések is könnyebben kialakulhatnak a sérült részen. Akiknek természetesen nő a körmük, nincsenek kitéve ilyen problémának, mivel a „normálisan” növekedő köröm egyszerűen megvédi ezt a területet.

Okait tekintve fontos megemlíteni a hibás körömvágást, a túl ívesre és rövidre vágott köröm szélei hajlamosabbak a benövésre. Emellett a túl szoros és szűk lábbelik viselése, a bőrkeményedés és kalapácsujj is elősegítheti a probléma kialakulását.

Mikor kell orvoshoz fordulni?
Ha az érintett területen genny jelenik meg, az a fertőzés jele. Sokszor láz nélkül is előfordulhat egy komoly fertőzés, ezért ilyenkor mindenképpen érdemes orvoshoz fordulni. Ha a körömágy közelében történt sérülés vagy seb miatt a köröm ferdén nő, szintén orvosi beavatkozásra adhat okot. Ha a körömbenövés cukorbetegséggel is társul, azért fontos orvosi konzíliumot kérni, mivel a diabéteszes neuropátia miatt előfordulhat, hogy a beteg nem érez fájdalmat, miközben a benőtt köröm igen komoly problémákat okoz.

Mit tehetünk?

Áztatás
Egy tálat töltsünk félig meleg vízzel és keverjünk el benne pár kanál sót. Áztassuk benne a lábakat legalább 15-20 percig, minden nap. A meleg víz segít meglágyítani a fájó terület bőrét, a só pedig csökkenti a gyulladást és segít megelőzni a fertőzés kialakulását.

Vatta-trükk
Az áztatás után mossuk meg szappannal és meleg vízzel a lábakat, majd töröljük szárazra. A fájdalom intenzitását csökkenthetjük, ha egy kis darab vattát illesztünk a hegyes körömszél és a bőr közé. Ehhez szükségünk lehet egy fogvájóra, amit előtte alkohollal fertőtlenítettünk. Az éles köröm eltávolításával nem csak a fájdalmat csökkenthetjük, hanem a köröm növekedését is a bőr fölé irányíthatjuk. A területet ezután tamponáljuk fertőtlenítő oldattal, hogy megelőzzük a fertőzést.

A láb tisztán tartása
Ha nem is lehet teljesen mikróbamentessé tenni a lábakat, legalább igyekezzünk minél tisztábban tartani őket, így nagyban csökkenthetjük a fertőzések kialakulását. Minden nap alaposan mossuk meg szappannal a lábakat, gondosan szárítsuk meg és kenjük be az érzékeny területeket fertőtlenítő kenőccsel. A minden napra egy tiszta zokni pedig itt is érvényes.

Szellőztetés
Szellőztessük minél többet a lábakat, főleg nyáron. Otthon járhatunk mezítláb is, utcára pedig húzzunk szandált vagy nyitott cipőt. Télen is igyekezzünk inkább tág lábbelit viselni, mivel a szoros vagy hegyes orrú cipő még jobban összepréseli a lábujjakat és benyomja a körmöt a bőrbe, ami amúgy is fájdalmas és az érzést már csak elképzelni is rossz.

Megelőzés
Körömvágás előtt áztassuk pár percig a lábakat, így könnyebb dolgunk lesz a körömmel. Soha ne vágjuk a körmöt túl ívesre, inkább egyenes vonalban vágjuk, minkét oldalon hagyva egy kis sarkat. Reszeljük le egy kicsit, épp hogy ne szúrjon. A nagylábujj körme a legérzékenyebb, ezért arra jobban figyeljünk oda.

Fordítsunk kellő figyelmet a cipővásárlásra! Soha ne vegyünk szoros, vagy kisebb méretű cipőt. A kor előrehaladtával a láb szélesebb és hosszabb lehet, ezért is érdemes mindig felpróbálni, mielőtt beszerzünk egy új surranót.

A fűzők azért vannak, hogy használjuk. Hogy a lábak ne csúszkáljanak a cipőben, a felső harmadnál kissé húzzuk szorosabbra, de ne annyira, hogy az már kényelmetlen legyen.

Kerüljük a szoros zoknikat és harisnyákat is, mivel ezek is ugyanúgy összeszoríthatják a lábujjakat, még ha a cipő nem is szoros. Szoros kötést vagy fáslit sem érdemes a lábujjra tenni, ez ugyanis még inkább nyomni fogja a körmöt.

Reméljük, a cikk elnyerte a tetszésed és nem felejted el, hogy megoszd a barátaiddal és családtagjaiddal is. Köszönjük.

Forrás: netbulvar.eu

Facebook Hozzászólások
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial